Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
110 postów 67 komentarzy

BIERNOŚĆ KOMORNIKA PRZYCZYNĄ CICHEJ TRAGEDII

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Do naszej fundacji zgłosiła się o pomoc Pani Krystyna D., matka małoletniej Oliwii. Sprawa dotyczyła bezskuteczności egzekucji komorniczej skierowanej wobec ojca małoletniej – Damiana D., który to od lat nie spełnia obowiązku alimentacyjnego.

Pani Krystyna D. poinformowała nas, że Sąd początkowo nałożył na Damiana D. obowiązek świadczenia alimentacyjnego na rzecz małoletniej Oliwii w kwocie miesięcznej w wysokości 450 zł. Jednak w późniejszym czasie okazało się, że Oliwia D. choruje na rzadką chorobę genetyczną wymagającą stałego leczenia. Oprócz niej cierpi również na inne dolegliwości, m.in. na alergię, wadę wzroku i skrzywienie kręgosłupa.

Wobec niewystarczającej ilości środków finansowych mogących pokryć jej leczenie, mama małoletniej Oliwii D. zdecydowała się skierować do Sądu wniosek o podwyższenie kwoty alimentacyjnej. Sąd przychylił się do jej wniosku i podwyższył alimenty Damiana D. na Oliwię do 800 zł.

Zobowiązany do płacenia, w dalszym ciągu nie dokonywał żadnych wpłat. Egzekucję komorniczą skierowaną wobec Damiana, komornik uznał za bezskuteczną, ponieważ Damian D. nie posiada żadnego mienia i nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej.

Małoletnia Oliwia otrzymywała w międzyczasie alimenty z funduszu alimentacyjnego, jednak wypłacana jej kwota była o wiele niższa niż zasądzona przez Sąd. Wobec powyższego, w imieniu małoletniej, Krystyna D. czynnie brała udział w prowadzonej przez komornika egzekucji. Dwukrotnie skierowała też do prokuratury wniosek o ukaranie Damiana D. za przestępstwo polegające na uchylaniu się od obowiązku alimentacyjnego.

Ostatecznie Damian D. został skazany przez Sąd na 6 miesięcy bezwzględnego więzienia. Krystyna D. wnosiła do Sądu o udzielenie zgody na odbywanie przez Damiana D. kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, w systemie dozoru elektronicznego. Krystyna D. dążyła do tego, aby Damian D. podjął jakąkolwiek pracę i zaczął płacić należne alimenty.

W trakcie odbywania przez Damiana D. kary, matka małoletniej Oliwii usiłowała również dowiedzieć się, czy jej były mąż pracuje aktualnie w więzieniu. Napisała do dyrektora zakładu karnego prośbę o skierowanie Damiana D. do płatnej pracy. Zastępca dyrektora więzienia zwrócił jej jednak uwagę, że tego rodzaju interwencje leżą w gestii komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne.

W  późniejszym czasie dowiedziała się od Damiana D., że odziedziczył on w spadku gospodarstwo rolne wraz z żywym inwentarzem, ale w celu uniknięcia egzekucji ma zamiar darować otrzymany w spadku majątek swojemu bratu. Krystyna D. poinformowała o tym fakcie komornika. Komornik nie podjął jednak w tym kierunku żadnych działań, zasłaniając się brakiem informacji o posiadaniu przez dłużnika jakiegokolwiek majątku czy pracy.

Do dnia dzisiejszego egzekucja wobec Damiana D. jest zdaniem komornika bezskuteczna. Komornik ten jednocześnie nie podejmuje żadnych działań, o które wnioskuje Krystyna D. Ogranicza się jedynie do stosowania rutynowych czynności polegających m.in. na sprawdzeniu w bazie, czy Damian D. jest osobą zatrudnioną, oraz czy widnieje w Centralnej Ewidencji i Infromacji o Działalności Gospodarczej jako przedsiębiorca. Jednocześnie Pani Krystyna D. w imieniu małoletniej Oliwii, uiszcza na rzecz komornika wszelkie opłaty związane z podejmowanymi przez niego czynnościami.

Dług Damiana D. wobec funduszu alimentacyjnego wynosi już ponad 45 tysięcy złotych. Stan zdrowia małoletniej Oliwii wciąż jest zły.

W  niniejszej sprawie mamy do czynienia z podwójną stygmatyzacją ofiary – z jednej strony przez jej ojca niepłacącego alimentów, a z drugiej strony przez komornika prowadzącego egzekucję, który nie zrobił nic, poza niezbędnym minimum, aby zrobić co do niego należy i wyegzekwować dług od dłużnika .

Tymczasem, jak wynika z informacji przedstawionych przez Krystynę D., Damian D. pracuje na czarno i wciąż nie płaci alimentów. Tym sposobem powiększa swój dług wobec funduszu alimentacyjnego i małoletniej Oliwii. Czasami tylko dokonuje drobnych wpłat na rzecz komornika. Pani Krystyna złożyła już do Sądu skargę na działania urzędnika.

*Imiona oraz nazwy instytucji są przypadkowe – zostały zmienione na prośbę bohatera artykułu.

 

Pomóż nam pomagać osobom pokrzywdzonym przestępstwem!

Fundacja LEX NOSTRA już od 10 lat aktywnie pomaga osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Pomóż nam pomagać!

1% Twojego podatku to 100% pomocy osobom poszkodowanym przestępstwem.

Podaruj 1% podatku Fundacji Lex Nostra wpisując w swojej deklaracji nr KRS Fundacji: 0000365293

lub

Pobierz i uruchom darmowy program do rozliczenia PIT

Bezpłatny program do rozliczania PIT

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930